Sel Felaketlerinde Neden Elektrik Çarpmıyor?

Yakın zamanda sel felaketleri yaşadık. Peki sel felaketlerinde su basan mekanlardaki elektrik tesisatı neden insanlara zarar vermiyor?

Normalde
Elektrik soketiyle temas kurduğunuzda size elektrik çarpar, çünkü tüm elektrik vücudunuzla doğrudan temas kurar. Sonuçları yıkıcıdır.

Sel Felaketinde
Su iletken bir maddedir. Yalıtkan değildir. Suyun bu özelliği sayesinde elektrik akımı su üzerinden akabilmektedir.

1. İhtimal: (-ki bu ihtimal en garantisi)
Kaçak Akım Rölesi (RCD) devre elemanı, günümüzde modern evlerdeki ana sigorta hattında mutlaka bulunmaktadır. Çıkan akım ile giren akımı sürekli olarak takip eder ve ikisi arasında fark oluştuğunda yani elektrik akımı hat üzerinden akmayıpta başka herhangi bir yere doğru aktığında (elektrik kaçağı olduğunda) akımı keser. Dolayısıyla sel felaketlerinde evlerdeki elektrik, Kaçak Akım Sigortası sayesinde insanlara zarar veremez.

2. İhtimal:
Elektrik akımı daima en dirençsiz ve kısa yolu tercih eder. Bu kısa yol ise prizdeki nötr (-) soket olabilmektedir. Selin oluşturduğu doğal topraklama olmasa dahi elektrik akımı suyun iletkenliği sayesinde prizdeki nötr (-) soket üzerinden devreyi tamamlayabilir. Bu sayede insanlara karşı zararlı olmamaktadır.

3. İhtimal:
Sel felaketlerinde çamurlu su dolayısıyla bir nevi doğal topraklama gerçekleşmektedir. Elektrik akımı topraklandığında, elektriğin toprağa doğru akabileceği bir yol sağlanmış olur. Sel felaketinde çamurlu su basan evdeki elektriğin akabileceği daha fazla alan mevcuttur. Çünkü, Dünya insandan daha geniş bir yüzey alanına sahiptir. Tüm elektrik akımı tek bir noktaya doğru var gücüyle akamadığı için insan hayatını etkileyecek dereceye gelememektedir.

Ancak; yalıtılmış bir alanı sel basarsa, şebekedeki elektrik akımı insana zarar verecektir. Burada mühim olan selin topraklama etkisinin gerçekleşmiş olmasıdır.

Özetle; modern teknoloji, elektriğin en kısa yolu tercih etmesi ve doğal topraklama oluşabilmesi ihtimalleri dolayısıyla sel felaketlerinde elektrik çarpmaları sıkça yaşanmamaktadır. Her ihtimale karşı evlerinizde mutlaka Kaçak Akım Rölesi olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s