Bilgisayarlarda Yüksek Sıcaklık Neden Zararlıdır?

Masaüstü veya Dizüstü fark etmeksizin (fakat dizüstü bilgisayarlar bu konuda daha avantajsız) Bilgisayarlarımızda yüksek sıcaklık sorunu yaşayabiliriz. Peki bilgisayarda yüksek sıcaklık neden zararlıdır? Yüksek sıcaklığa karşı bilgisayarımızı nasıl koruyabiliriz? Tüm bu soruların cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayar

Bilgisayarlarda Yüksek Sıcaklık Neden Zararlıdır?
Yüksek Isı zamanla Yongaların Anakartla bağlantı sağladığı BGA (Ball Grid Array) pinlerinin bozulmasına yol açar. Lehimler zamanla eriyebilir -veya yapısı bozulabilir- ve Yonga’nın Anakart ile veri alışverişi yaptığı kanallardaki bilgi alışverişi durar. Bunun sonucunda bilgisayarınızda donanım arızası meydana gelir.

Yonga üzerinde bulunan BGA Pinleri

Eğer bu bozulma:
– VRAM yongalarında meydana geldiyse ekranda görüntü bozuklukları yaşanır.
– dGpu yongasında meydana geldiyse oyuna girdiğinizde bilgisayar kapanabilir.
– APU’da meydana geldiyse bilgisayar hiç açılmaz.

Bu sorun sadece İşlemci ve Grafik İşlemcide yaşanmaz. Pin bozulmaları Anakart üzerinde bulunan diğer yongalarda da meydana gelebilir. Örneğin, İşlemcinin dayanabildiği sıcaklığa işlemcinin yakınında bulunan herhangi bir yonga dayanamayıp lehimlerinde bozulma meydana gelebilir. Bunun sonucunda yine bilgisayar arıza verip bozulabilir.

Yüksek sıcaklığa karşı eksiksiz bir önlem alınması bilgisayarınızın ömrünü uzatır. İsmini vermek istemediğimiz bazı dizüstü bilgisayar üreticileri 100 °C civarı sıcaklık güzellemesi yaparak bu yüksek sıcaklıkları normalleştirmeye çalışmaktalar. Kesinlikle umursamamanızı önermekteyiz. Bilgisayarlarda yüksek sıcaklık her zaman zararlıdır. 2*2=4 bu böyle. Değişmez. Servis gelirlerini arttıracaklar diye kendi bilgisayarınızdan olmayınız.

Onarım?
Onarım mümkün olmakla beraber biraz zahmetli bir iş. Genelde sıcak hava tabancası ve vakum cihazı yardımıyla yonga karttan çıkarılıncaya kadar ısıtılır, yongadaki ve anakarttaki lehim temizlenir ve yeni lehimler ızgaralarına yerleştirilir. Eğer mümkün olmazsa veya tekrar aynı sorun yaşanırsa yonga yenisiyle değiştirilir. Bunu yapmak için teknik ekipman ve deneyimli teknisyen gereklidir. Tabii bedavaya da onarım yapılacak değil. 🙂

Korunmak daha basit, zahmetsiz ve belki de en önemlisi tamamiyle ücretsiz.

İlgili diğer konular:
Dizüstü Bilgisayarlarda Isıya karşı Savaşmak
Dizüstü bilgisayar nasıl seçilir?
Dizüstü bilgisayarın ömrü nasıl uzatılır?

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s