Apple Silicon Nedir?

Apple, Mac’lerindeki Intel işlemcilerinden Apple Silicon adı verilen kendi yapımı işlemcilerine geçeceğini 22 Haziran 2020 tarihindeki WWDC 2020 etkinliğinde duyurdu. Peki nedir bu Apple Silicon?

Apple Silicon kullanacak Mac bilgisayarların Enerji Tüketimi / Performans karşılaştırması

Apple’ın Mac bilgisayarlar için özel olarak geliştirdiği ARM tabanlı Yonga Setinin mimarisine verilen isime Apple Silicon denir. Apple’ın paylaştığı görsellere göre Dizüstü bilgisayarlar ile aşağı yukarı aynı enerjiyi kullanarak daha fazla performans vaadi ilk etapta fark edilmektedir.

Apple Silicon’un ARM olarak adlandırıldığını duymuş olabilirsiniz bunun sebebi altında yatan mimarinin ARM olarak bilinmesidir. Apple 2010 yılından beri (A4 yongası) kendi ARM işlemcilerini tasarlıyor – her iPhone, iPad ve diğer birçok Apple ürününün içinde Apple işlemcileri var. Ayrıca bazı Mac bilgisayarlar hali hazırda Apple işlemciler kullanıyor. Bunlar T1 ve T2 adı verilen ARM tabanlı güvenlikle ilgili yongalar.

Apple Silicon A12Z Özellikleri

İlk Apple Silicon modeli A12Z Bionic‘dir. Geliştiricilere geri alınmak üzere kiralık olarak verilen Mac Mini‘lerde A12Z yongası kullanılmıştır.

Apple, yeni ARM tabanlı Mac bilgisayarlar için geliştirdiği mimarinin Intel destekli emsallerine göre daha iyi performans ve güç tasarrufu sağlayabileceğini öne sürüyor.

MacOS 11.0 Big Sur sürümü ile Mac bilgisayarların çehresi değişecek. Bunda Apple Silicon’un payı büyük. MacOS bu sürüm ile beraber biraz daha Apple’ın kendi tasarladığı A serisi mobil yonga setine sahip olan iPhone ve iPad’lere benzeyecek.

Apple Silicon’u kullanan ilk Mac’in MacOS 11.0 Big Sur işletim sistemiyle çıkması beklenmektedir.

Umarız Apple, Macbook Air 2020 modelinde yaptığı gibi Fan ile Isı emici arasına Isı borusu koymama hatasını bu yeni modelde tekrar yapmaz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s