Intel DPTF Nedir?

Intel® tarafından Güç ve Termal yönetim için donanım ve yazılım seviyesinde geliştirilen bir teknolojidir. Açılımı ise, Intel® Dynamic Platform and Thermal Framework (Intel® DPTF)’dir.

Intel® DPTF Bilgi Grafiği

DPTF teknolojisinin ana odak noktası Termal Yönetimdir. DPTF’nin termal yönetim teknolojisinin adı Intel® Dynamic Power Performance Management (Intel® DPPM)’dir. DPPM, platform termallerini yönetmek için akıllı bir kapalı döngü donanım ve yazılım çözümüdür. OEM tasarım ekibinin platform yüzey sıcaklıklarını ve komponent sıcaklıklarını kontrol etmesine izin verir ve böylece performans üzerindeki etkiyi en aza indirgeyerek “en kötü” durum yerine “olağan” bir güç senaryosu için tasarımı mümkün kılar.

DPPM teknolojisi olmayan Intel sistemlerde DPTF yazılımı olağan termal yöneticisi işlevi görür.

Intel DPPM teknolojisi üç adet politika yürütür:
– Edilgen
– Etkin
– Kritik

Edilgen
Edilgen politika algoritması OEM tarafından belirlenen platformun termal karakteristik özelliklerine göre değişir. ACPI _TRT ve _TRM nesneleri bunu tanımlar. Edilgen politika _TRT‘de tanımlanan edilgen politikaları kullanarak platform tarafından tanımlanan _PSV açma noktasının üzerine çıkan sıcaklığa yanıt olarak bileşenlerin gücünü ve performansını sınırlamaktan sorumludur.

Etkin
Etkin politika algoritması, cihazın gücünü veya performansını sınırlamak yerine ısının giderilmesi yoluyla platformu soğutur. Bu durumların çoğunda, Etkin politika, ACPI _ART ve _ACx nesnelerinde tanımlanan değerlere bağlı olarak platform fanını termal koşullara yanıt olarak çeşitli hızlarda çalıştırır.

Kritik
Platformun kritik bir sıcaklığa ulaşması durumunda, Kritik Politika, sistemi zarif bir şekilde kapatmaktan sorumludur. Bu, ACPI spesifikasyonunda tanımlandığı gibi ACPI _CRT ve _HOT nesnelerinin kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Kaynak: Intel®

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s