Küvet Eğrisi Nedir?

Küvet Eğrisi diğer adıyla Bathtub Curve, güvenilirlik mühendisliğinde kullanılan teknik bir terimdir. Herhangi bir ürün ile ilgili ortaya çıkabilecek arızaların tehlike fonksiyonunu 3 bölümde inceler.

Küvet Eğrisi adı, bir küvetin enine kesit şeklinden türetilir.

‘Küvet eğrisi’ tehlike işlevi (mavi, üst düz çizgi), erken arızanın (kırmızı noktalı çizgi) azalan tehlikesinin bir kombinasyonu ve artan aşınma arızasının (sarı noktalı çizgi) ve ayrıca sürekli rastgele bir arıza tehlikesinin (yeşil, alt düz çizgi) birleşimidir.

Birinci bölüm:
Azalan arızalar olarak bilinen, erken arızalardır.

İkinci bölüm:
Rastgele arızalar olarak bilinen, sabit bir arıza oranıdır.

Üçüncü bölüm:
Aşınma hataları olarak bilinen, artan bir arıza oranıdır.

Küvet eğrisine iliştirilen bir ürünün erken yaşamında arıza oranı yüksektir ancak arızalı ürünler tanımlanıp atıldıkça, arıza olasılığı, hızla azalır ve taşıma, kurulum hatası gibi erken potansiyel arıza kaynakları aşılır. Bir ürünün orta-yaşamında -genellikle tüketici ürünleri için — arıza oranı düşük ve sabittir. Ürünün geç ömründe, yaş ve aşınma ürüne zarar verdiği için arıza oranı artar. Birçok elektronik tüketici ürününün yaşam döngüsü küvet eğrisini güçlü bir şekilde sergilemektedir.

Küvet eğrisi yararlı olmakla birlikte, her ürün veya sistem küvet eğrisi tehlike işlevini izlemez, örneğin üniteler kullanımdan kaldırılırken veya aşınma süresinin başlangıcında veya öncesinde kullanımı azalmışsa, ünite takvim süresi başına daha az hata gösterir.

Kaynak: Wikipedia

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s